cum e mai convenabil de schimbat EURO in uk sau Lirele in MD
  • am nevoie de nniste euro in MD  si nu sunt eu bancherul  cel mai bun 

cum credeti daca am nevoie de 10 000 euro in MD  care e cea mai convenabila varianta de schimbat aici sau de luat lire in MD si apoi de schimbat in Euro 

orientativ dupa cursul MAIB  parca tot acolo ese ..  ce credeti 

suma ar putea fi mai mare de 10k 

thx 
  • Cea mai buna rata pentru a vinde lirele în Moldova e 23.25 lei pe o Lira.
    Cea mai buna rata pentru a cumpăra Euro în Moldova e 20.78 lei pe un Euro.
    ( datele pentru 19 Iulie 2017, de pe www.curs.md )
    Respectiv cel mai bun curs Moldovenesc Lira/Euro e 23.25/20.78 = 1.11886429259 Euro pentru o Lira

Dar asta e cazul cel mai bun. E posibil casele de schimb valutar cu cursul cel mai bun sa nu aibă asa de multi euro/lei, vei fi nevoit sa mergi pe la mai multe, care-s mai putin convenabile.
    Cazul mediu e cam 23.13/20.90 = 1.10669856459

În UK am găsit cursul 1.12249994( la Best Foreign Exchange ), care e mai convenabil decât cel mai convenabil curs din MD.

Concluzia, e mai bine sa cumperi EURO în UK.

Dar în general, la fiecare schimb valutar "pierzi" ceva bani, respectiv dacă schimbi de doua ori, "pierzi" mai mult decât dacă schimbi doar o data.

• Eu calculasem vre-o 2 luni in urma si mi-a iesit mai convenabil sa cumpar € aici , eram in avantaj cu 300 lei la £ 1000
  • In lei ...
  • tre sa vad ce curs da santander si natwest , as putea trimite  direct din cont , numai ca am trimis odata vro 6 mii cu toate taxele achitate si MAIB  au mai luat si ei polibomu ,
  • Mercy mult

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page