Cetatenie Engleza
  • Aha...100% . Eu pur si simplu accesam siteul de cel putin 3 ori pe zi si cred ca ei au inteles ca fata asta vrea tare cetatenia
  • Site-ul pentru a verifica dosarul nu mai exista
  • am primit scrisoarea  - Approved 
    5 luni fix a durat 
  • well done

• Felicitari
  • Salut, a aplicat cineva la pasaport englezesc in acelasi timp cu aplicarea pt cetatenie? Dupa ceremonia de depunere a juramintului, trebuie de informat Home Office-ul sau ei proceseaza datele imediat fara nici o notificare din partea aplicantului?
  • Nu poți aplica la pașaport fără sa cetățenie.

Mai întâi trebuie sa aplici pentru a obține cetățenia. Dacă ți-o dau, te invita sa depui jurământul și-ți dau certificat de naturalizare. Cu el poți aplica pentru pașaport.
  • Mask, poti. In aplicatie este o boxa pe care o bifezi daca doresti sa aplici pt pasaport in acelasi timp si platesti aditional 75 sau 80 lire + completezi un formular aparte pt pasaport si le trimiti pe toate impreuna. Se zice ca in asa mod iese mai ieftin.

Deja am depus juramintul si am certificatul de naturalizare, ma intereseaza doar daca eu ar trebui sa-i anunt printr-o modalitate oarecare sau council o sa-i anunte.

O sa mai citesc ghidurile lor inca o data, ca se mai uita...
  • Nu trebuie sa mai faceti ceva. Asteptati pasaportul acasa
  • Aha, înseamna ca au schimbat procedura de când am obținut noi cetățenia.
  • Adrenalic/Mask multumesc pt raspuns!
  • Adrenalic, in caz ca ai trecut prin aceasta procedura, cit timp ai asteptat pina ti-au trimis pasaportul?
  • De la juramant trecuse intre 7 si 10 zile. A fost in decembrie
  • Multumesc
  • poti aplica la pasaport si cetatenie simultan - insa primesti pasaportul doar daca iti accepta aplicatia pentru cetatenie 
  • Acum nu se mai poate de aplicat simultan, au scos aceasta optiune recent. O zic din propria experienta pentru ca am aplicat cu NCS pentru fiica mea
  • ok  - sper sami vie pasaportul daca am aplicat simultan , caci am juramintul marti 

a fost o optiune buna - daca au scos-o ma rog
  • mai este inca aceasta optiune,acum o luna am aplicat pt cineva.Poate depinde de zona care locuiti

• Pe 15 martie nu se mai putea. Nu stiu de cind au introdus-o
  • Buna.
    Ma poate ajuta cineva va rog.
    Am început sa aplic pt pașaport englez. Am Life in UK test și Examenul B1 pt engleză.
    Știe cineva care sunt următorii pași?
    Mulțumesc!
  • Descarcati formularul AN , il completati dupa care il trimiteti la adresa corespunzatoare fie prin posta, fie cu NCS adaugind celalte acte dupa caz
  • Multumesc, adrenalinic.
  • Buna adrenalinic.
    Adrenalinic, ore cât poate dura tot procesul acesta ....din momentul in care trimit formularul pana când primesc cetățenia/pașaportul englezesc?
    Multumesc mult.
  • Salut! Eu am aplicat pe 07.09. 2017 si am primit raspunsul pe 21.11.2017.
    Pentru fiica mea : 15.03.18 si scrisoarea a venit pe 21.04.2018.
    Doamna de la ghiseu mi-a zis in jur de 6 saptamani. Pasaportul vine in 3 saptamani
  • Multumesc :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page