Cetatenie Engleza
  • Cred ca treb sa pui si foaia aia care spune de cind ti s-a acordat PR
  • Interesant, da pe card ce dată au scris?
  • cardul  nu poate sa aiba data din trecut  - e eliberat acum in June , insa foaia cu statutul e cu data de 26 May 2016
  • da MN1 ce fee are 
  • nu prea cred sa mearga MN1 - acolo treb de indeplinit - de pe ce data copilul a obtinut permanent residency sau ILR  

el nu are nici una nici alta doar resident card ca dependent de EU family member 
  • Smilegr pt baby nr 2 cel mai simplu suna la home office si intreaba.Astea de la ncs de cele mai multe ori nu stiu mai multe ca noi.Pt primul copil poti sa aplici cu mn1.
    Cineva intreba mai sus daca au indicat toate cetateniile.Eu leam pus pe ambele si ro si md.Am 3 acum.Nimeni nu mia pus o intrebare in plus din cauza asta.
  • am completat  AN Form si mine am appointment cu NCS  - insa nu am vazut in forma  unde sa completez detaliile pentru plate - 

unde scrieti detalile de la card ?
  • iata ce am gasit pe un blog  de info 

In which circumstances can my child apply for a British passport directly?

If you are a European national and your child was born on or after 30 April 2006, your child is born British if you have acquired permanent residence in the UK prior to your child’s birth. Therefore, before you can establish whether your child is British, you need to establish if you, as the European national parent, have acquired permanent residence.

• Baseac  

din cele de mai sus  reese ca al 2 lea copil sa nascut british - caci am obtinut statut permanent  inainte de nasterea lui - insa pe formularul pentru pasaport nu vad optiunea unde sa scriu data obtinerii statutului etc 

sau ei au aceasta info - pot sa includ  o copie de la Home office 

eu vad  doar doua optiuni - sa aplic direct la pasaport sau  peste MN1  - cred ca am sa trimit direct la pasaport  doar sa mai caut info pe situl .gov sa fiu sigur 

• Cand vei fi la ghiseu, va trebui sa completezi inca un formular de vreo 5 pagini. Acolo se includ datele contului.
    Cat despre cetatenia pt al doilea copil, eu sunt sigura ca merge doar cu formularul de la posta.
  • formularul de la posta ai in vedere passport application form ? care til da la posta 
  • Exact smilegr8.daca u poti dovedi cu cardul de rezidenta sau cu 5 ani incheiati financiar sau p60 ,atunci poti face aplicatia direct.
  • Salut smilegr8

Povesteste si noua cum a fost programmarea la council cu NCS. Ai depus 2 aplicatii deodata la cetatenie si la pasaport? AN forma ai scos online si ai luat cu tine indeplenita. Dar cu passport application form cum a fost, ai luat-o la posta si ai indeplenit-o? Datele biometrice in cazul tau le dai cred ca dupa ce iti vine scrisoare after british citizenship ceremony.. nu-i asa?

Mersi
  • sal  AN am avuto completata - insa au fost niste schimbari / greseli  -si am corectat cu NCS 
    am completat si pentru pasaport tot la ei costa 16 lire  (am avut de la posta insa au si ei blankuri)

la fel am avut multe hirtii self , p60 etc  - insa a facut doar citeva copii si mi lea intors impreuna cu pasaportu si certificatul de limba engleza . Unicul  original ce pleaca este cel de Life in the UK Test 

datele biometrice mai tirziu 
  • Smilegr8 mersi

La NCS iti dau un alt formular pentru care tre sa achiti £16 si indeplinesti acolo pe loc. Is that right?

Cand faci appointment la NCS iti alegi tu singur data sau iti dau data online? Vreau doar sa aflu cu cit inainte pot sa faci programarea.. ca nu vreau nici sa astept mult nici nu prea devreme.

Mersi
  • in zona unde ma aflu  eu - erau 3 centre unde puteam sa fac booking  

Booking am facut online - iti alegi data si sunt in jur de 4 sloturi available in acea zi . De regula astea-s local Register Office  - unde au ceremoniile de inscriere a casatoriei etc 
    Aceste oficii ofere NCS doar o zi pe saptamina - si ziua difera de la office la office - In Basingstok every tuesday , Aldershot every Thursday (zona mea)

Da achiti la ei 16 poti da si numerar 

• Smilegr8

Difera passport application form ala de la posta cu cela care l-ai indeplenit la NCS?

Cheers
  • nu  ei  tot  il iau de la posta  lol  asa mia zis  aia  

eu am stricat vro 4  blankuri hihi  - stii cind  ai timp limita si vrei sa completezi repede si corect se primeste invers 
  • Deci cand ma duc la NCS sa iau si eu vreo 4-5 blankuri cu mine)))

Ti-a si venit raspunsul deja de la HO?
  • nu inca nu 
  • Smilegr8 ne tii la curent cu citizenship. Succese m8!
  • am primit azi email - tipa  au primit  dosarul si a fost luat in cosideratie  

: )
  • success!

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page