Cetatenie Engleza
  • Cel mai sigur si usor e sa aplicati intii un adult si apoi si pt copil. Pt copil nu trebuie de trimis multe acte.
    Pasaport,certificat de nastere (ala lung daca e nascut in uk),eu am cerut de la scoala confirmare ca e la scoala si de cind,si eu am dat nr la certificatul de cetatenie pt ca am aplicat pt copil imediat ce am dat juramintul pt mine.
  • Filiia trimiti doar ultimul an nu trimiti multe  .E mult mai putin.mie miau luat  scrisoarea de la life in uk,pasaportul si niste diplome  printre care si ai de engleza. atit.

• Eu nu cred ca se merita de cheltuit bani pt avocat. De completat un formular nu este atat de greu la urma urmei. Ceea ce ne trebuie, este putina informatie, care se poate de acumulat din din diferite surse...Niste cunoscuti au aplicat in ianuarie la PR (sotul ca main aplicant si sotia ca dependent)si i-a costat £1000. Pe mine ma doare capul cind aud asa cifre
  • Ce ziceti daca in aplicatia mea de british , includ minorul si le mai pun pasaportul british al sotului? O sa schimbe situatia in privinta copilului?
    Cineva se intreaba poate de ce nu aplic pt copil dupa ce dau juramantul asa cum zice baseac? Pt ca
    1.expira pasaportul roman al copilului si nu mai vreau sa dau bani aiurea pt altul.
    2.nu mai vreau sa platesc inca o data taxa la NCS
  • Am dat azi testul B1 in Holborn. Pentru cei care urmeaza sa-l sustina NU aveti frica. Este foarte simplu, doar 10 min de conversatie.
    Un singur lucru: n-am inteles de ce costa atat de mult?! Si atata security
  • Adrenalinic daca sotul e british nici nu tre sa astepti.Eu asa am facut pt eu am fo primul british in familia noastra, si apoi nu tre sa faca toti ca mine.Eu asa mam simtit eu mai linistita,dar nu inseamna ca e si cea mai buna solutie.
  • Buna la toti

M-am uitat in aplicatie pentru citizenship este asa un punct *referee*, tre sa scrii infromatie de la 2 persoane unu british si alty aricare. Numele adresa ocupatie, tre sa ne stim de 3 ani minim. Oare verifica HO-ul toate astea si care e rolul principal joaca referee in dosarul pentru cetatenie?

Cine a depus sau stie deja mai multa informatie va rog sa scrieti ma jos.

O zi buna la toti

Mersy
  • Asta inseamna ca trebuie 2 persoane sa completeze acea parte: referee1 si respectiv referee2. Una obligator tre sa fie british , iar alta nu e necesar. Ambele persoane prin semnatura confirma ca te cunosc mai bine de 2 ani imi pare.
    Cine semneaza nu treb sa fie ruda si nici sa locuiti la aceeasi adresa.
    Eu cred ca ei controleaza pentru ca am avut asa caz cand au trimis o scrisoare precum ca nu le place persoana care a semnat nu stiu din ce motiv si vreau o alta sembatura. Nu e nimic grav, cauti pe altcineva si le trimiti din nou, doar ca vei avea delay application
  • Aceeasi poveste cu pasaportul: de aceea e bine sa cereti si pasaport deodata. Economiseti timp, bani si bataie de cap
  • Adrenalinic,

Oare HO suna persoanele estea? Nu degeaba se numesc referee, poate au vriun rol in decizie finala. Poate le suna si le intreba ceva infotmatie de aplicant si daca merita cetatenie... cum crezi?
  • Adrenalincik

Cand zici de aplicatie pentru cetatenie si aplicatie pentru pasaport, ai in vedere serviciu care ofera Council Borough for £65? Numai prin serviciu lor poti face aplicatiile impreuna? Ma sfatui sa aplic prin Council? Ty cum aplici?
  • Noroc superdel,

Pentru noi nu au verificat. Adica nu au sunat pe nici unul din referee.
  • Ms Mask

Voi cum ati aplicat singuri sau prin council service. Pentru pasaport si cetatenie odata?
  • Sotul meu a aplicat vreo 2 ani in urma separat pentru ca atunci nu era alta optiune. Am avut citeva cazuri ca la smilegr si toate prin NCS. Eu vreau sa aplic in august tot cu NCS pentru ca daca exista vreo greseala , ei corecteaza, in plus raman actele originale la mine
  • Noi am aplicat prin checking service, dar asta a fost 3 ani în urma. Atunci încă nu era posibil sa aplici și pentru pașaport.
    Daca avea sa avem asa posibilitate sa aplicam concomitent și pentru pașaport, numaidecât avea sa ne folosim de ea.
  • Mask iata o sa semnezi pentru mine - caci noi ne stim din 2007 : P
  • Mai exact, cand aplici prin NCS pt cetatenie tot acolo aplici si la pasaport sau la pasaport aplici la posta prin chech&send service deodata dupa ce dosarul e acceptat?

Ms
  • Adrenalincik sa ne scrii aici experinta ta in depunerea dosarului ca va fi de folos. Succese!
  • Salut, stie cineva cind aplici pt pasaport britanic daca trebuie de indicat ambele pasapoarte: ro si md?
  • Sotul meu a mentionat de ambele si a fost totul Ok
  • eu am luat B1 si life in the uk test acum  -  pe 10 Aug  am booking la NCS - va povestesc  ce  si cum asap
  • Ai inclus si minori in aplicatie?
  • nu 

nu sunt sigur daca ei se califica ?! unu e nascut in uk feb 2010 cu pasaport MD si rezidenta 2013

al doilea  in feb 2017 dupa ce am primit statut de resident permanent 

ma gindesc ca voi intreba la NCS  exact daca pot adauga pe cineva din ei 

dupa parerea mea - al doilea ar trebui sa se califice automat 
    primul nustiu ?!  are 7 ani de viata in uk 
  • Primul poti sal incluzi in MN1 si so intrebi pe tanti de la ghiseu sa vezi ce spune, (eu asa mam gindit sa fac ca nu ma costa nimic sa completez MN1 pt fiica cea mare),dar al doilea nu cred ca trebuie inregistrat, doar cu forma cea de la posta ar putea sa mearga. Cel putin asa cred eu
  • Da, la al doilea faci simplu cu formularul de la poștă. Trimiți pașapoartele și cardul de rezidență.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page