Pasaport pentru copil
  • Bună
    Poate cineva știe...
    Mă gindesc sa aplic pentru pasaport britanic la copil. A auzit cineva precum ca în pașaportul britanic sar pune cetatenia romana, care are ca sursa cetatenia părinților (Mia zis și mie o cunoștință că ar face ei asa). Am permanent rezident înainte de nașterea copilului.
    A aplicat cineva în așa condiții ? Dacă da care este rezultatul?

Mersi
  • Nu se scrie cetățenia română, ci naționalitatea --british.
    Puteți aplica liniștit, luați formularul de la poștă și trimiteți cu tot cu actul de rezidență și paşaportul părintelui, nu ar trebui să fie probleme, dacă e așa cum ați descris.
  • Cum a zis Filiia , completezi formularul de la posta si il trimiti cu tot cu PR , cu pasaportul parintelui in baza caruia se aplica, pasaportul/ele pe care le detine minorul in acest moment. Dureaza cam vre-o 3 saptamani. Tot ceea ce am scris este valabil numai pentru cei nascuti in UK, de altfel- nu stiu procedura.
  • da nu se intimpla ca  in romania ?  copiilor care  li sa  dat  pasaport  in baza parintilor , acum la majorat nul pot prelungi ca nu au cetataniea romana ? 

cind primesc copii british pasport  asta  e o dovada si de cetatenie la  ei ?
  • primesti certificat de cetatenie doar in cazul cind aplici la naturalisation.Copii nascuti in permanent residence sau 5 ani lucrati legal aici sunt automat british. ideea e ca tre sa aplici la pasaport. peste ani o sa fie multi care nici no sa stie vriodat ca sau nascut british

• Mersi mult
  • Salut tuturor.
    Vreau sa va mulțumesc în ca odată. Am reușit cu succes sa obțin pasaport pentru copil în care este specificat Nationalitatea BRITISH CITIZEN.
  • Poate dacă vrea sa știe ce documente sunt necesare eu va scriu mai jos pentru cazul meu ce ducumente am inclus.
    Deci Permanent Rezident eu am avut înaintea nașterii copilului (alta varianta nu stiu).
    Documente:
    1.Pasaport valabile care le deține copilul (la noi aveam doar romanesc pe copil).
    2. Pașapoarte Mama și Tata.
    3. Cerificat Romanesc de căsătorie.
    4. Certificatul englez de naștere a copilului.
    5. 2 foto pentru pasaport a copilului (una trebuie semăna de o persoana engleza ce va știe minim 2 ani...Sau dacă puteți sa va înțelegeți cu vrun englez ca va cunoaște 2 ani :)... )
    6. Permanent rezident tatăl și registration certificat a mamei.
    7. Formularul completat pentru pasaport.

Cam ăsta sunt pentru cazul meu. Alte situații nu știu cu părere de rău. Succese și altor care vor aplica.
  • thanks credca va fi de folos  cuiva 

• Buna ziua! Spuneti va rog, de ce acte e nevioe daca nu dispun de residence. Multumesc
  • Aceleași acte, numai în loc de pr trimiteți dovezi de activitate legală pe 5 ani înaintea nașterii copilului. 5 ani statementuri cu tax return sau p60 si 5 ani nino plătit

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page