Child Benefit is obtinerea cetateniei
  • Salut,
    Am auzit ca daca primim Child Benefit (ca si oarecare alt benefit), atunci pe viitor cind vom aplica pentru cetatenie UK vom fi refuzati.
    Este adevarat asta? Si daca da, se poate de refuzat de CB ca in general sa nu influenteze cumva la obtinerea Permanent Residence sau cetateniei.
    Noi am aplicat pentru Child Benefit recent (de 6 luni) si mai bine sa ne refuzam acuma daca ceva...
  • nu cred - e o prostie ,  child benefit e un drept al copilului 
  • aggressive house benefits  poate ?  nustiu ce sa  zic ..  daca ati obtinut  orice beneficii pe cale legala  nu vad nici un motiv sa aveti probleme 

• Nu este adevarat! Noi primim child benefit pentru 2 copii de 4 ani si sotul a primit cetatenia recent fara probleme
  • Adrenalinic 

spune-mi te rog  procedura succint -  sotul a luat cetatania dupa obtinerea residentei permanente la 5 nui asa ?  si voi ceilalti  ati aplicat si voi pentru cetatanie direct sau tot  trebuie sa luati residenta mai intii ? 

am inteles ca daca sotul / sotia e british  atunci procedura pentru ceilalti membri ai familiei e alta fata  de EEA applicants 
  • eu vreau sa aplic ina prilie la permanent residency si peste un an sper sa iau cetateniea  , ceilalti membri ai familiei sunt non EEA 

• El a aplicat la PR prin 2015(pe atunci se astepta3 3 saptamani). Exact dupa 1 an a aplicat la naturalisation(a durat 3 luni),nu a inclus nici un membru al familiei pentru ca noi de felul nostru suntem cam fricosi cand e vorba de vre-un refuz. In August 2016 am primit si eu PR, deci astept sa treaca un an ca sa aplic si eu la NAT. Ambii copii s-au nascut aici , dar al doilea a luat british la nastere pentru ca dupa lege i se cuvenea ca tatal avea PR. Cred ca primul copil o sa-l includ in aplicatia mea dar mai am nevoie sa ma informez.
  • Eu nu stiu cum e mai bine sa procedezi, stiu ca fiecare persoana care vrea british passport trebuie sa aiba PR. De aci rezulta ca tre sa-i incluzi pe toti in aplicatie. In situatia noastra fiecare a mers pe calea lui pt ca ambii am muncit cu pasapoarte RO
  • inteleg  ,  noi tot separat .  Ma gindeam totusi sa includ  primul copil cu non EEA pasport caci are 7 ani  deci sunt  5 ani legal aici :)   si e nascut aici , nu vad  ca ar fi vro problema 
  • Eu cand incerc sa cer vre-o consultatie sau sama lamureasca cineva , de obicei raman confuza pentru ca aud lucruri diferite de la persoane diferite. De aceea, prefer sa citesc legile lor.
    Ultima care o auzisem era: copilul tre sa aiba 7 ani traiti aici ca sa poata aplica le British.
    Alta: cand aplici la PR poti include si copiii, rezulta ca si la British.
    Vedeti ca nu se leaga.

• corect -  variante  sunt multe cind intrebi :)  

am citit  doar pentru PR  si spoate de inclus copilul ca dependent 
    thx 
  • Eu am aplicat in octombrie 2015 si am primit undeva dupa mij lui ianuarie.am aplicat cu pasaportul md si a fost relativ usor.dupa ce am primit eu am am aplicat pt baiat in pe 2 feb si a primit raspunsul in aprilie.avea 7 ani dar din cite stiu eu nui neaparat sa ai.
    Cautati forumul immigration board .este super forum. Oameni de peste tot isi spun experientele lor legat de viata in uk , acte,cetatenie.care cind au aplicat si cind lea venit rezultatul.
  • Noi de mult vrem sa icercam sa plecam in MD  si  am zis sa ne perfectam aici  actele  - just in case we need to get back lol 
  • am in vedere in Moldova  for good - daca se va primi  :))
  • Ceva referitor la denumirea topicului: eu am observat ca in completarea formularului de PR versiunea 2015 nu era nici o intrebare despre benefit-uri, dar in cea din 2016 ei te intreaba : ai vre-un benifit? Care? De cand il primesti? Pune hartiile sa le vedem si noi...
    Dar cat ele influienteaza -asta nu stiu pentru ca eu din pacate nu am nici unul.
  • Multumesc pentru raspunsuri. Aplic acuma la EEA-QP si acolo te intreaba despre benefits, voi vedea ce va fi...
  • Despre celelate tipuri de aplicatii nu stiu dar la obinerea registration certificate in baza EEA(QP) child benefit nu are nici o importanta.
  • Eu am înțeles că unicul benefit care încurcă este Housing, banca niciodată nu-ți va da credit dacă vede că nu ești în stare să-ți plătești chiria.
    În rest nu sunt probleme. Eu presupun că ei întreabă pentru statistică.
  • Pot sa te întreb cum ai obtinut putea al doilea copil british? Ați făcut pasaport? Ca am înțeles că scrie cetatenia părinților în pașaportul copilului?
  • Daca aveti copil nascut in UK si puteti demonstra cu acte ca pina la nasterea lui a muncit macar unul din parinti cel putin 5 ani fara intrerupere mai mare de 6 luni imi pare,atunci copilului i se cuvine cetatenia British. Nu are importanta daca la nasterea lui ati avut sau nu PR( cu ea doar se simplifica procedura).
  • Am auzit că nu mai merge procedura cu cei 5 ani... Cer neapărat rezidență, dar nu sunt sigura. Se poate de căutat
  • Da, conform legislației în vigoare(care se poate găsi în ghidul de completare a pașaportului) , se poate și fără pr,trebuie 5 ani cu taxe plătite.
  • In privinta pasaportului minorului , treaba cu 5 ani inca merge. Zic pentru ca eu stiu cel putin 2 persoane care au luat luna trecuta. Cat despre cetatenia britanica pentru adult,este obligator din noiembrie 2015 sa ai PR. Si tocmai dupa un an de PR poti pretinde la PASSPORT
  • da adrenalincic,e corect.
  • Cine vrea mai multa informatie sunati la telf: 07574199765

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page