Resident card
  • Acum o saptamina am trimis toate actele pentru a obtine permis de sedere...doar ca Nu am primit nici un mail care sa confirme ca actele au ajuns..si nici bani de pe card nu s-au extras pentru plata de 65£ a procesului...cei care deja au obtinut permisul scrieti va rog cum a decurs tot procesul..cit timp a durat..cum ati fost informati despre starea actelor...ma ingrijorez ca v-or expira 6luni in mai si nu o sa reusesc daca ceva Nu merge cum trebuie sau daca Eu Nu am parcurs corect pasii din ghidul formularui pe care l_am trimis
  • ce nu ai trimis  prin royal mail tracked ? acolo iti venea  iscalitura  daca  au primit 
  • Da asa am trimis ...si cu special delivery...semnatura este....ma refer la vrio informatie referitor la starea actelor...daca s-a luat vrio decizie...sau se expediaza mail doar atunci cind deja actele sunt trimise mie inapoi
    Apropo intr-adevar dureaza 4luni procesul sau este o perioada de timp aproximativa
  • wow  -  tu vrei  prea multe intro saptamina ,  din cite am inteles  procesul poate  dura  vro 5 luni  si tu astepti  schimbari in 7 zile ? dosarul tau tre sa  fie  intr-un teank cu alte  dosare 
  •  deci banii se extrag de pe card doar atunci cind ajunge rindul dosarului meu?...deoarece in indrumar era notat ca daca plata nu se face ei nici nu se apuca de prelucrarea actelor...vreau sa ma asigur ca nu am comis vrio eroare. de aceea si asteptam vri-un semn de la ei
  • Eu am aplicat prin iunie la registration certificat ca cetatean UE, tot un fel de rezidenta, care tot £65 costa. Deci banii au fost extrasi de pe cont in vreo 2saptamini de la expedierea pachetului de documente. Mail-ul ca ei au primit formularul meu a venit cam peste o luna de la expediere, iar documentele inapoi le-am primit undeva in doua luni de la expediere. Stiu un caz la fel cind banca si anume Santander nu a permis extragerea banilor de HO pentru acelasi tip de aplicatie si HO a returnat tot pachetul de documente destinatarului specificind ca nu au primit plata necesara. Fara careva emailuri de precizare referitoare la plata, doar au returnat documentele cam in vreo 2-3 sapt de la expediere.
  • merci pentru comentariu..orice informatie este bine-venita
  • Vic, asteapta ;) O sa vina cu siguranta toate actele. Banii nu se scot imediat, dar in decurs de 10 zile lucratoare (de regula). In rest asteapta sa-ti preluceze actele pana la 6 luni. Numai dupa ce trece termenul de 6 luni, poti suna la ei si sa ceri informatie(personal am trecut prin asta).
  • astazi am primit scrisoare de la HO,urmeaza sa dau amprentele..apropo aici se zice ca iar trebuie sa achit o taxa de 19 lire, eu care credeam ca in suma de 65 sunt incluse toate cheltuielile))
  • £19.20- nu cred ca e suma mare- mai ales ca a ramas un pic de tot))
  • Vic scriemi pe ghor-th@hotmail.com - daca poti lasa un nr de tel e si mai bine. mc mult
  • Salut.
    A aplicat cineva la Temporary Resident Permit pentru non-EEA si Registration Certificate pentru EEA Nation intr-un applocation form?
     Mc mult 
  • noi am vrut sa aplicam odata - insa la momentul dat  nu eram sigur ca  cel cu EEA pasport va fi in stare sa demonstreze ca poate suporta inca o persoana  si deci am aplicat mai intii eu  ca EEA si apoi non EEA
    all good at the end
  • spuneti va rog se poate de aplicat doar cu buletinul romanesc ca pasaportu imi expira curand mersi mult
  • Da se poate. Eu am aplicat cu buletinul
  • am primit o scrisoare de la HO "Certificate of application",prin care mi se comunica ca decizia va fi luat-a in 6 luni,se mai specifica ca mi se permite sa accept oferte de lucru in UK in timp ce astept permisul. Intrebarea mea este daca cu aceasta scrisoare eu pot sa imi deschid cont in banca si sa imi fac NIN ca prin urmare sa ma pot angaja la serviciu, odata ce nu dispun de alte acte de indentitate la moment(toate fiind expediate la HO)
  • nu cred ca poate inlocui  ID ul , insa multe  joburi nici nusti cer  pasaport 

dale  un buletin  MD  ceva 
  • Trebuia mai intii sa aplici la NIN, cu el deschiseai cont bancar si la urma sa trimiti pasaportul la HO. Acum asteapta pasaportul ca fara el nu faci nimic
  • Ideea e ca poti incerca.nu ai nimik de pierdut.la nijo cred ca poti sa iti iei un act de identitate md plus scrisoarea de la home office.

• La NIN iti trebuie doar pasaportul tau si NIN sotului.
    La Barclays iti deschide contul cu dovada de adresa-contract sau biluri pe numele tau.
    Tre sa suni si sati programezi interview pt NIN pt ca nu poti sa aplici prin scrisoare. Asa ca mai bine sa zici ca vrei interview deodata sa nu mai pierzi timpul pana iti vine scrisoarea
  • eu nu detin la moment nici un act

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page