Visa family join
  • Pana acum da,de acum inainte ,,,,doar ei stiu,,,,,
  • salut unde unde anume la Calais vati adresat dupa visa
  • Direct la punctul de trecere
  • salut tuturor cine imi poate spune daca am viza pot sa ma angajez sau nu, pot pleca si reveni in UK cind doresc? pot sa aplic pentru permis de sedere ceva si unde? daca am aplicat pot iesi din tara sau trebuie sa astept raspunsul? multumesc

• Pai depinde de care viza ai.
  • visa care urmeaza sa o primesc o sa fie de tip pentru membri de familie

• Cu EEA Permit poti lucra, iesi/intra in tara, etc.

Vezi raspunsul oficial de la UK Visas and Immigration | Home Office
    https://www.whatdotheyknow.com/request/right_to_work_for_spouse_enterin_2

• visa pe care o primesti la punctul de trecere a frontierei iti permite sa ramii in UK doar pentru 6 luni fara dreptul la munca sau calatorii in afara tarii, respectiv daca in perioada aceasta pleci din UK inapoi nu ti se mai permite sa te intorci... prin urmare aplici pentru permis de sedere care de obicei il primesti in aproximativ 6 luni.
  • multumesc frumos tuturor pentru informatie
  • dar certificatul de casatorie romanesc trebui tradus sau nu?
  • Eu nu știu dacă e obligatoriu sau nu, dar cred că cu traducerea făcuta va ușura procesul.
  • La Gare du Nord in Paris poti  oare primi visa ca in Calais cine are idee?

• CERTIFICATUL RO NU TREBUIE TRADUS 
  • cine poate sa-mi spuna cind e mai bine in ce parte a zilei sa nimeresti la punctul de trecere
  • Buna, mi-am deschis si eu viza la Calais, deci din cite am aflat aici cu aceasta stampila nu am dreptul la lucru si pot sa stau doar 6 luni? ca pe stampila nu scrie nimic despre termenul limita, ce trebuie sa fac acum ca sa obtin dreptul sa lucrez? multumesc anticipat.
  • liliursachi trebuie sa aplici pt eea fm  permit.
  • dar din cite am inteles iti vine doc. in 6 luni aprox. si celelalte documente iti vin in timpul acesta? ca eu deja am o luna trecuta si ma tem ca n-o sa intru in timp
  • si mai am o intrebare cind doresc sa prelungesc viza dupa 6 luni pot sa fac asta la moldova sau tot la Calais trebuie sa apelez?
  • daca doresti sa prelungesti visa completezi formularul eea fm si il trimiti la home office impreuna cu actele in original.

• in general din ce stiu eu actele vin cam in 3 luni.mai putina lume am auzit sa primiasca in 6 luni

• imi puteti spune si ce acte e nevoie sa trimit daca totusi sunteti deja informat/a? mersi
  • Deci e adevărat ca nu pot lucra cu ștampiluta asta
  • Dar am aplicat la Nino si nu mi sa spus acolo ca de fapt nu pot lucra
  • ai avut noroc
  • Dar daca totuși o sa primesc Nino si o sa m-a angajez undeva n-o sa am probleme cu primirea permisului de ședere? Pot fi refuzata? Pentru ca am lucrat si am încălcat regulile șederii?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page