Visa family join
  • Am trecut si eu copilul meu ieri pe la Calais,,,a durat cam o ora,erau socati de motivul refuzului facut la viza,a zis ca asa motiv n au vazut de cand sunt ei,au zis ca mi au fost incalcate drepturile ca cetatean UE,,,deci niste idioti astia de la consulat.
  • well done. welcome to uk  =D>
  • Buna,avem aproape aceiasi situatie ca si multi altii.Sotul are pasaport ro si contract de munca in UK, dorim sa facem reintregirea familiei asa cum ati scris aici prin Calais, poate cineva sa ne scrie exact ce acte tre sa avem la noi (eu sunt cetateam al RM si nu avem certificat de casatorie roman ci doar moldovenesc )ar fi posibil sa prezentam certificatul de casatorie din MD? Nu am inteles cu ce ajungem in Calais din Chisinau?, cu avionul,masina?Alte detalii sunt:suntem casatoriti din 2012, avem o fetitza de 2 ani, tinem neaparat sa mergem impreuna cu ea, (nu am incercat sa aplicam pt visa).Va sunt recunoscatoare pt orice mic detaliu sau pt sfaturile pe  care le veti scrie.
  • E ok si cu certificat moldovenesc,zbori chisinau-paris si de acolo vii cu masina/autocar,depinde daca sotul are masina veniti cu masina daca nu cu autocarul.
  • Buna ziua la toti
    Am o intrebare privind la viza pentru intregirea familiei.
    Sunt de 3 ani aici lucrez numa ca self employed.Sunt casatorit cu sotia de 8 luni ea nu are passport EU(Are permis de songiorno ITalian)si MD.Vrem acum la inceput de martie sa vina sotia la mine prin Franta Calais.Poate cineva sami spuna mai exact ce documente imi trebue sa arat la vama?? Nu am contract pe casa.?Mersi mult
  • Certificatul de casatorie tradus si apostilat,contract de munca,contract pe casa sau billuri pe numele tau,bank statements (cu bani in cont).
  • Nici un certificat de casatorie nu trebuie tradus sau apostilat.
  • Daca nu am contract de munka??is self employed ce atunci treb sa arat si cit bani in cont treb sa am?Mersi
  • Payslipuri, invoiceuri...
  • La vama ni s-a cerut numai certificatul de casatorie si un bil care sa confirme adresa unde stau desigur pe numele meu
  • Am fost inarmati cu toate actele nu am avut nevoie de ele
  • La război trebuie să fii gata pentru orice situație, niciodată nu știi ce le poate tuna în cap, așa că e bine de avut toate actele în regula.
  • salut ..plus la toate actele si plus dovezi trebuie sa am si legea numaidecit? si va rog un link de unde pot sa mio iau...multumesc anticipat

• acvtele totusi trebuie apostilate si traduse in engleza??

• Salut!Nu trebuie traduse actele...ele au scrise sub orice linie in engleza...normal contractul de chirie si statementurile din UK sunt in engleza...
  • Buna,grup!Tin sa-mi impart bucuria cu voi.
    In sfirsit dupa 6 luni si 2 zile de asteptare a venit rezident cardul(eu-family member)a sotului.
    Va doresc multa bafta tuturor,rabdare si ginduri pozitive.
  • Felicitari si succese in continuare!
  • Buna ,cristina123 dar cind ati depus actele?
  • Cristina123 cind au fost extrasi banii de pe card.?..eu am 5 luni de cind am aplicat 

• Ura ,am primit si noi azi ,,,
  • lucia 80 in cat timp ti a venit?
  • Noi am depus la 1decembrie
  • Salut tuturor.
    Poate cunoașteti cei care au plecat pe la calais,si în special care au trecut cu mașina Personala, cum rezervati biletele la vapor si în genere mașina trebuie sa fie dotata cu ceva adițional pentru a trece fără probleme?
  • salut tuturor,a fos cineva acasa cu rezident card? cand iesi din moldova nu sunt probleme ca ai stat mai mult de 180 zile in afara tarii?
  • salut tuturor toti care au cerut visa la Calais au primit?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page