Visa family join
  • Este necesar de a prezenta testul TBC atunci cind aplici pentru viza tip reintregirea familiei? Si daca da atunci cum se obtine scrisoarea de invitatie din Regat?
  • Nime Nu cumoaste?
  • Da ce este testul Tbc??? Poate înțelegem ce ai în vedere
  • Noi când am aplicat mulți ani în urmă nu am prezentat nici un test. Scrisoarea a scris-o soțul
  • TBC = TUBERCULOZA , o boala des intilnita in tarile est europene , boala a saraciei, mucegai , umezeala, etc.
    Doctorul nostru cind a a auzit ca mergem in Moldova ia mai pus o injectie ca sa nu cumva sa ia TBC
  • M-am mai informat si am citit ca testul este obligatoriu in caz ca viza este valabila mai mult de 6luni(dar ei nici Nu acorda viza cu termen Mai mare de 6luni ...paradox )
  • Eu m-am gândit la tbc ca tuberculoza, dar încă nu am auzit ca sa refuze pe cineva la viza dacă are vreo boala cronica. Așa că m-am gândit că e vorba de altceva.
    Straniu, parcă vaccin bcg se pune numai la naștere, sau în primii 2 ani. Dar să pună așa vaccin pentru călătorie nu am știut.
  • Cind dvs ati aplicat pt viza ...ati oferit si contractul sotului pe linga certificatul de casatorie?sau ce "dovada" mai este nevoie
  •     Contractul de inchiriere, sau de munca? Am avut o scrisoare de la landlord, iar de la munca niste payslipuri si statementuri bancare.

• Eu am citit pe gov.uk ca este nevoie de copia pasaportului sotului.certificatul de casatorie ,forma care o completezi online si deja contractul de munca a sotului dovada de dependenta financiara de el.....dupa depunerea actelor plus pasaportul propriu astepti in jur de 2saptamini sa primesti viza de tip family join sau family permit cu pasaportul MD ....apoi cind ajungi in UK iti faci permits de sedere .....Cel putin asa an inteles eu ca decurge procedura. Respectiv as vrea sa stiu dvs cum ati obtinut viza
  • Noi nu am obținut(ne-au refuzat,apoi am aflat că puteam face apel la curte și oricum primeam) , noi am luat pe loc la aeroport. Mult mai simplu,recomand. ( merge numai în caz de deții pașaport romanesc sau al altei țări membre UE )
  • Sotul deja e plecat in U.K. Cu pasaport romanesc.eu am doar MD si deja vreau sa incerc sa aplic aici ca sa merg acolo fiind sigura (Nu stiu daca ma duc singura la aeroport o sa fie mai complicat de obtinut viza cred)
  • Am pentru joi programare la TLSCentre pentru a aplica pentru viza...daca cineva a mai aplicat anterior as vrea Sa stiu daca cei de colo fac si un interviu ceva sau doar le oferi pachetul cu acte
  • Cineva de pe forum a primit viza. Dacă răsfoiești un pic, vei găsi. Scrie-i în privat, poate răspunde. Succes
  • Azi am fost Sa depun actele la TLSCENTRE..si am ramas foarte dezamagita de faptul ca absolut toti vorbeau in rusa.In timp ce eu ma adresam in romana am fost oprita si mi s-a cerut Sa vorbesc in rusa,deoarece domnisoara care primeste actele nu intelege ce I se zice.Nu doar atit,fiind programata la Ora 10 m-a ajuns rindul tocmai la ora 11,deoarece nimeni nu se grabea sa ofere consultanta.
    Defapt nici nu raspund la vrio intrbare in provinta actelor,cica ei nu au dreptul,doar iti iau amprentele si te pozeaza. De careva reprezentanti de prin Romania care cica ar fi trebuit sa te intervieveze nici vorba,nemaivorbind de vorbitori de engleza.Deservire tipica moldoveneasca
  • Domnișoara în cauză de la TLS vorbește doar rusă sau english :)))…
    No romanian/ moldavian :(((
  • Am primit refuz(sintem casatoriti de 2ani,dar lor asta nu le este de ajuns)..va rog Sa imi spuneti ce Sa fac Mai departe ..ma refer la tribunal appeal sau ce altceva ar trebui Sa fac
  • Vine sotul dupa tine te ia frumusel si veniti pe la calais franta,nu cu avionul,,,si asa intri in uk ca direct family member a cetateanului ue,,,desigur cu certificatul de casatorie,actele sotului ca lucreaza,adresa tot,,,si mult succes
  • Demult faceam asa..doar ca sotul nu poate veni la moment,de aceea si am dorit sa aplic la TLSCentre .si acuma nu stiu ce sa fac
  • Apropo chiar daca incerc pe la Calais,ei o Sa vada in baza de date ca am primit o data refuz ..nu o Sa fie o problema?
  • O sa fie. Noi la fel am primit refuz. La aeroport ne-au ținut după aceea mai mult de 3 ore interogandu-ne. Noi am avut permis de şedere ro și scrisoarea de la home office ca am dreptul sa intru în UK și așa a mers până la urmă.
  • Apoi de fiecare dată când prezentam paşaportul md la graniță, cu toate că aveam viză, mă opreau.
  • Sfatul meu personal e să apelați la un avocat și sa faceți tribunal appeal. Sau poate vă descurcați singuri. Dacă actele sunt în regula nu ar trebui să vă refuze. Știu persoane care au reușit așa.
  • Deja am luat bilet pt Paris...ce acte Sa Mai iau cu noi ca dovada...deoarece in refuz s-a specificat ca ii lipseste dovada ca noi intr-adevar avem o casnicie reala..gen fotografii cu noi .bilete de avion unde am fost impreuna....
  • Să luați cu voi decizia cu refuzul la viza, unde e specificată cauza. Și cât mai multe dovezi. Să nu aveți lucruri care dau suspiciuni. De exemplu eu am avut prin hârtii niște xerocopii de pașapoarte la niște prieteni ( ne-au trebuit să le facem invitație în ro și nu mi-a dat în cap să le arunc ) si s-au aninat de ele. Apoi m-au întrebat de niște partituri cu note muzicale pe care am luat cu mine, oare nu au știut ce-i asta? ))) Hai Doamne ajută!
    Totuși mai bine era dacă făceați așa de la început. Munca e muncă, dar sunt unele lucruri mai importante.
  • Printati și legea, s-a mai pomenit pe site, care permite trecerea graniței ca să le arătați.
    Să ne scrieți și nouă după, cum au evoluat lucrurile.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page