Probleme cu NIN
  • Salut. Cine stie sa-mi zica unde ar trebui sa raportez urmatoarea problema. Deci, o persoana a aplicat pt NIN. De la jobcentre i-a venit scrisoarea cu numarul si datele corecte. Insa de la HMRC i-a venit  scrisoarea pe alt nume, adica in loc de Alexandru a venit Alexandra, alt nin decat cel de la jobcentre si alta denumire a strazii. Deci TOT gresit i-a venit. Am incercat sa sun la HMRC am stat o ora in asteptare si nu mi-a raspuns  nimeni. Nu sunt sigura unde ar trebui sa raportez greseala ca sa fie corectata mai repede.
  • Dute la Job Centreul de unde ai primt primul Nin . Ei te pot indruma unde sa rectifici problema . La HMRC timpul de asteptare este de la 2 ore in sus , deci nu are rost sa astepti . 
  • Mie la fel cei de la hmrc mi-au atribuit alt Nino decit cel pe care l-am primit de la job centre. Am sunat la hmrc si ei mi-au zis sa indeplinesc forma CA5403 https://www.gov.uk/government/publications/national-insurance-get-your-national-insurance-number-in-writing-ca5403
    Confirmarea a venit peste 8 saptamini cu Nino cel de la job centre.
  • Mersi mult Irina pt link...Oare de ce dureaza asa mult?
  • Vali, cei de la Jobcentre m-au redirectionat la HMRC. Bine, eu doar i-am sunat...Probabil n-aveau chef de mine. Cred ca o sa merg direct la ei, sa vad ce zic. Mersi
  • De ce dureaza nu stiu dar la tel mi-au zis ca undeva asta e perioada de asteptare si asa a si fost. Mie de la hmrc mi-au zis ca pot lucra fara Nino pina imi vine scrisoarea de confirmare si nu am avut nici o problema.
  • Am inteles. Irina, forma aia doar o completezi online, fara sa o trimiti undeva? Mi se pare ciudat ca la urma sunt doar 2 optiuni, back si preview fara vre-un buton de submit sau ceva de genul. 
  • Forma o scoti la printer o indeplinesti cu un pix negru, cu majuscule, o semnezi si o expediezi prin posta la adresa indicata la sfirsitul formularului. O copie poti sa o pastrezi pt tine.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page