Vinieta, da sau ba?
  • Halal asa guvernarea, de unde asa legi timpite chiar nu inteleg, ba vor sa introduca vinieta care probabil e cea mai scumpa din europa, amenzile sunt tot mai mari, 1500 lei si bietul conducator a gresit poate n-a cedat un pic la trecerea de pietoni dar nimic grav cu un salariu de 2000 lei, ce mai aduce el acasa sotiei si copilului ? Total dezamagit de alianta de soti filatii, ulicii, ghimpii...and the rest of the gang.
  • Posted By: EugenX
    [p]Halal asa guvernarea, de unde asa legi timpite chiar nu inteleg, ba vor sa introduca vinieta care probabil e cea mai scumpa din europa, amenzile sunt tot mai mari, 1500 lei si bietul conducator a gresit poate n-a cedat un pic la trecerea de pietoni dar nimic grav cu un salariu de 2000 lei, ce mai aduce el acasa sotiei si copilului? Total dezamagit de alianta de soti filatii, ulicii, ghimpii…and the rest of the gang.[/p]

+1
  • Posted By: EugenX
    [p]Halal asa guvernarea, de unde asa legi timpite chiar nu inteleg, ba vor sa introduca vinieta care probabil e cea mai scumpa din europa, amenzile sunt tot mai mari, 1500 lei si bietul conducator a gresit poate n-a cedat un pic la trecerea de pietoni dar nimic grav cu un salariu de 2000 lei, ce mai aduce el acasa sotiei si copilului? Total dezamagit de alianta de soti filatii, ulicii, ghimpii…and the rest of the gang.[/p]

Da eu sunt de acord cu amenzile inalte. Dar asi vrea sa vad si politisti mai moi. Adica sa predomine asa numitul "common sense", da sa nu caute sa te mulga.

In ce priveste vinieta, unicul lucru negativ care pot sa spun despre ea e pretul. Dar iarasi, foarte multi smecheri sunt care-si cumpara masini in europa traiesc cu ele in Moldova, dar nu le inregistreaza acolo. Sunt extrem de multe masini cu numere straine in Moldova. Eu de exemplu sunt de acord sa platesc pina la 1 euro pe zi. Daca vin pe 3 saptamini, de 20 de Euro nu o sa saracesc, in schimb si cei care sunt cu numere straine anul intreg o sa plateasca 365 euro.
  • Pai si eu sunt deacord cu amenzile mari, insa sa nu decida un pampalau daca am gresit eu sau nu, sa nu decida ce-i 90% din politisti care care nu au sustinut examenele de atestare, sa nu decida el daca am acordat sau nu prioritate pietonului cind el deabia era cu gindul sa treaca strada...in privinta la vinieta cam toti au aceiasi parere lasa sa fie insa taxa sa fie una reala si asa au alungat toata populatia tarii peste hotare acum nici nu mai vor sa se intoarca acasa in vacantza!

*apropo de vinieta se zice ca a fost retrasa.
  • Posted By: dida
    [p]gata, sau razgindit.[/p]

Sper ca nu pe mult timp
  • eu sper ca pe foarte mult timp :)

cel putin pina infrastructura de drumuri din tara va fi la nivel european si dupa asta achit cu mare placere :)
  • eu spun ca afacerile cu masini nu trebuie confundate cu vizitele noastre temporare in tara . Eu sunt de acord sa scot din buzunar vro 20 euro pe vro 20 pe 3 saptamini .

insa problema masinilor ce 'traesc' in moldova trebuie rezolvate altfel . Fie confiscate sau obligati sa le inregistreze .

Appropo de ce nu le inmatriculeaza caic se permite acum chiar daca e mai veche de 7 ani
  • am eu niste sarovishi prin chisinau - lucreaza la la sculeanca la mrao - si umbla cu masini inmatriculate in ungaria - nici in fund nu lii

iata aia tre sa plateasca nu eu - daca plec sa vizitez parintii
  • Posted By: junior
    [p]eu sper ca pe foarte mult timp :)[/p][p]cel putin pina infrastructura de drumuri din tara va fi la nivel european si dupa asta achit cu mare placere :)[/p]

Cit esti gata sa achiti?
  • Posted By: smilegr8
    [p]am eu niste sarovishi prin chisinau - lucreaza la la sculeanca la mrao - si umbla cu masini inmatriculate in ungaria - nici in fund nu lii[/p][p]iata aia tre sa plateasca nu eu - daca plec sa vizitez parintii[/p]

Pai intelegi, asa e mentalitatea noastra de moldoveni. Fiecare se crede mai jmecher decit altii.

Ideal ar fi ca statul sa-i pedepseasca pe ei ... dar cum daca statul e reprezentat de al de sharovicul tau de la mrao???
  • Posted By: CyberMonk
    [quote]
    Posted By: junior
    [p]eu sper ca pe foarte mult timp :)[/p][p]cel putin pina infrastructura de drumuri din tara va fi la nivel european si dupa asta achit cu mare placere :)[/p]
    [p]Cit esti gata sa achiti?[/p][/quote]

cat achit si prin europa
  • Posted By: smilegr8
    [p]am eu niste sarovishi prin chisinau - lucreaza la la sculeanca la mrao - si umbla cu masini inmatriculate in ungaria - nici in fund nu lii[/p][p]iata aia tre sa plateasca nu eu - daca plec sa vizitez parintii[/p]

Pai au vrut sa-i impună sa înregistreze mașinile, dar au făcut zarvă în PMAN și le-au dat pace ...
    [p]cat achit si prin europa[/p]

Franta, Spania 10Euro/100 km
    Italia - 5.5Euro/100km, dar pe traseele noi unde "infrastructura e la nivel european" e 17.5 Euro/100km

Eu nu-s gata sa platesc cit in Europa :)
    Asa ca vinieta care costa pina la 1 Euro pe zi ar fi cel mai potrivit.
    [quote]
    [p]Franta, Spania 10Euro/100km
    Italia - 5.5Euro/100km, dar pe traseele noi unde „infrastructura e la nivel european“ e 17.5 Euro/100km[/p][p]Eu nu-s gata sa platesc cit in Europa :)
    Asa ca vinieta care costa pina la 1 Euro pe zi ar fi cel mai potrivit.[/p][/quote]

Nu cred ca comparatia cu Spania, Franta, Italia este buna, unde se plateste numai pe autostrada. Si fiecare autostrada care se plateste are alternativa gratuita (drum national, aitovia in Spania etc.).
    In Moldova avem exact 0km de autostrada si daca am face comparatie cu aceste tari ar trebui de platit 0Euro. Eu sant de acord sa platesc 0.10Euro/km pe autostrada in Moldova. Am incercat de multe ori sa merg pe drumuri nationale prin Franta sau Spania dar de fiecare data m-am convins ca la bani probabil ajungi sa platesti cam aceiasi suma indiferent daca platesti 0.10Euro/km pe autostrada sau sa mergi pe drumuri nationale, dar timpul de calatorie se reduce considerabil (2x - 3x).
  • Posted By: cornel_md
    [quote]
    Posted By: CyberMonk
    [quote]
    [p]Franta, Spania 10Euro/100km
    Italia - 5.5Euro/100km, dar pe traseele noi unde „infrastructura e la nivel european“ e 17.5 Euro/100km[/p][p]Eu nu-s gata sa platesc cit in Europa :)
    Asa ca vinieta care costa pina la 1 Euro pe zi ar fi cel mai potrivit.[/p][/quote][p]Nu cred ca comparatia cu Spania, Franta, Italia este buna, unde se plateste numai pe autostrada. Si fiecare autostrada care se plateste are alternativa gratuita (drum national, aitovia in Spania etc.).
    In Moldova avem exact 0km de autostrada si daca am face comparatie cu aceste tari ar trebui de platit 0Euro. Eu sant de acord sa platesc 0.10Euro/km pe autostrada in Moldova. Am incercat de multe ori sa merg pe drumuri nationale prin Franta sau Spania dar de fiecare data m-am convins ca la bani probabil ajungi sa platesti cam aceiasi suma indiferent daca platesti 0.10Euro/km pe autostrada sau sa mergi pe drumuri nationale, dar timpul de calatorie se reduce considerabil (2x - 3x).[/p][/quote]

Avem vre-o 50m de autostrada intre Hancesti si Chisinau :)
    ma mira faptul ca inca nu si-au dat seama sa o faca cu plata :) si alternative fara plata sunt, pe dealuri :)
  • Pe mine ma deranjaza ca sunt o multime de masini cu numere straine, care nu platesc nici un impozit in Moldova, nu-s devamate, nu-s inregistrate, nu-s asigurate si creaza probleme pe drumuri fara sa simta ca pedeapsa o sa-i gaseasca.

Unica solutie e ca posesia masinilor cu numere straine sa bata la buzunar.
    Despre calitatea drumurilor aici nici nu este vorba, "plata pentru drumuri" e doar o fraza care vualeaza problema adevarata. Cred ca statul avea sa fie mult mai sinecr daca avea sa spuna:
    Platiti pentru jmecherii care au masini cu numerele straine si traiesc in Moldova.
    [p]Avem vre-o 50m de autostrada intre Hancesti si Chisinau :)
    ma mira faptul ca inca nu si-au dat seama sa o faca cu plata :) si alternative fara plata sunt, pe dealuri :)[/p]

Ti-ar convine sa platesti cite 5-10 Euro ficare data cind folosesti o portiune de drum reparata?
    [quote]
    [p]Avem vre-o 50m de autostrada intre Hancesti si Chisinau :)
    ma mira faptul ca inca nu si-au dat seama sa o faca cu plata :) si alternative fara plata sunt, pe dealuri :)[/p]
    [p]Ti-ar convine sa platesti cite 5-10 Euro ficare data cind folosesti o portiune de drum reparata?[/p][/quote]

That's not the point, is it?! The point is, conducerea noastra de 2 bani incearca sa abordeze problema masinilor neinmatriculate in tara prin propunerea de a ridica pretul la vinieta. Pretul ridicol la vinieta nu v-a rezolva problema, doar se face guvernarea de ras samd. Cati bani va castiga punga tarii daca scumpesc vinieta?! s-au gasit, se gasesc si se vor gasi metode de a evita plata vinietei, believe me. O sa plateasca vinieta pe 2 saptamani si vor sta in tara 2 ani :(. Asta e realitatea. Mai intai de toate trebuie sa rezolve problema coruptiei din vame, apoi da posibilitatea inmatricularii la jumate de pret timp de o luna sau ceva de genul asta. Dupa asta introduce penalitati severe pentru astea ce depasesc termenul aflarii in tara etc. Confisca masina la vama pina nu achita samd.
    But hey, that's just my point...:)
    [p]That‘s not the point, is it?! The point is, conducerea noastra de 2 bani incearca sa abordeze problema masinilor neinmatriculate in tara prin propunerea de a ridica pretul la vinieta. Pretul ridicol la vinieta nu v-a rezolva problema, doar se face guvernarea de ras samd. Cati bani va castiga punga tarii daca scumpesc vinieta?! s-au gasit, se gasesc si se vor gasi metode de a evita plata vinietei, believe me. O sa plateasca vinieta pe 2 saptamani si vor sta in tara 2 ani :(. Asta e realitatea. Mai intai de toate trebuie sa rezolve problema coruptiei din vame, apoi da posibilitatea inmatricularii la jumate de pret timp de o luna sau ceva de genul asta. Dupa asta introduce penalitati severe pentru astea ce depasesc termenul aflarii in tara etc. Confisca masina la vama pina nu achita samd.
    But hey, that‘s just my point…:)[/p]

Da de ce sa le dea posibilitate de inmatriculare la jumate de pret? Adica ei au jmecherit si inca si inmatriculare la jumate de pret sa le dea voia sa faca??? Noo!!! ...
    E destul ca le-au dat voie sa inmatriculeze masini mai vechi de 7 ani! Desi iarasi, ii favorizeaza in fata celor care nu umbla cu jmecheriile. :halo:

Alta solutie?(DODONE ne predlagati :grin:)

E bine sa se faca macar ceva decit nimic :)
    In cazul vinietei e bine ca nu-i afecteaza pe cei care cinstit traiesc in Moldova si au numere moldovenesti la masine.
    Cei care vin in tara o data doua pe an pe 2-3 saptamini tot nu o sa saraceasca. Desi pretul e exagerat, sunt de acord.

Daca coruptia nu poate fi nimicita, ea trebuie sa fie folosita ca pirghie pentru rezolvarea altor probleme :)

Adica mecanismul e simplu, amenzile trebuie sa fie asa de mari, ca chiar si mitele ca sa eviti amenzile sa fie mai mari decit pretul vinietei. Asta se numeste "закручивание гаек", dar noi(moldovenii) altfel nu intelegem.

Vama ca vama, dar politia rutiera foarte bine poate sa-i opreasca pe cei cu numerele straine si sa le verifice vinieta.
    Si daca jmecherul care a luat vinieta pe 2 saptamini merge cu ea 2 ani, si e prins de politie, sa aiba de platit de 5 ori mai mult decit pretul vinietei pe un an ... atunci si mita politistului tot o sa fie destul de usturatoare.

Dar in general, "расстрелы спасут мир"! :)
  • eu am dat mita la un politist 10 lei ca mai mult nu aveam in buzunar si a mers :) trebuia sa iau puncte si vreo 400 lei amenda asa ca mita vs pret actual nu este direct proprtionata
    deci, ne intoarcem iar la coruptie......
    [p]eu am dat mita la un politist 10 lei ca mai mult nu aveam in buzunar si a mers :) trebuia sa iau puncte si vreo 400 lei amenda asa ca mita vs pret actual nu este direct proprtionata
    deci, ne intoarcem iar la coruptie……[/p]

Suma mai mica de 18 lei(sau care e acolo salariul minim) nici nu se socoate suma de bani :)

Domnisoarele simpatece uneori pot si cu un zimbet dulce sa scape de amenda :)
  • pu politist si un leu se socoate suma de bani :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page