Emigrare cu viza sau cu rezidenta temporara de RO ?
  • Buna ziua la toata lumea,

Am fost foarte fericit sa gasesc asa o comunitate frumoasa a romanilor din UK. Chiar daca eu nu sunt din Moldova, sper sa nu fiu alungat :) si sa gasesc ceva sfaturi aici deoarece ma aflu intr-o situatie similara cu multi de pe aici. Eu sunt cetatean roman, casatorit din Nov 2009 cu o fata din Republica Belarus. Am fost impreuna in SUA, cu vizele expirate, din 2002 si in toamna lui 2009 am facut o mica nunta acolo. Dupa multe discutii care au durat vreo 2 ani ne-am decis sa ne intoarcem in Europa (si sa mergem in UK), motivele sunt mai multe dar cele mai importante au fost lipsa actelor in SUA si distanta mare de familie si prieteni. Casatoria noastra am inregistrat-o legal in romania si acum avem certificat de casatorie romanesc. Numele de familie le-am pastrat deoarece era muuuuult prea complicat sa le schimbam. Acum suntem in proces de obtinere a rezidentei temporare in Ro pentru nevasta mea. Am aplicat pt viza de reintregirea familiei tip D/VF la consulat in Minsk, si dupa ce o sa ajungem in Ro o sa aplicam pt rezidenta temporara. Dupa care vrem sa mergem in UK. (Desi postul lui Eugen m-a cam pus pe ganduri un pic ... :( , oricum nu ii dau lui Eugen mai mult de 2 luni acasa ... :) ) Cam asta e situatia noastra momentan.
    Acum cateva intrebari :
    1. Credeti ca esta mai bine ca sotia mea sa aplice pentru o viza de turist pt UK , sau sa incercam sa mergem pe baza rezidentei temporare in RO?
    2. Daca aplicam pentru viza, sau in orice alta aplicatie sau acte pt UK, sa spunem adevarul despre faptul ca am stat in USA 7 ani ilegal sau nu ? Este vreun sistem care poate fii accesat de autoritatile din UK sa vada acest lucru ? (Pasapoartele la amandoi sunt noi si nu reflecta nici o interdictie. Cand am parasit USA nu am primit nici un fel de interdictie.)

Va multumesc anticipat pentru orice sfat.
  • Iti mai dau 2 forum-uri ce reprezinta comunitatea romanilor in UK, unu si doi.
    Si iti mai urez bafta, dar o sa-ti fie greu, mai ales cu actele...sincer sper sa reusesti!
  • Mersi de linkuri si de urari. Am gasit si eu forumurile astea, dar asta de aici pare sa contina cele mai multe informatii si cei mai multi oameni cu situatii similare cu a mea, si de asta am decis sa postez aici. Am citit pe aici prin forum inainte sa postez si am gasit multe informatii utile pentru mine. Am vazut ca oameni au reusit sa ajunga si cu rezidenta temporara de Ro in UK si cu viza... Vroiam numai sa cer ceva sfaturi in cazul meu in particular daca se poate.
    Mersi mult.
  • hmm viza de tursit nu ii dau multe sane ca o sa il ia foarte repede si usor.Tot in ultimul timp au reusiti multi sa vina cu cartea de rezidenta romaneasca deci nu va impiedica nimeni sa faceti si voi la fel , pana la urma incercarea vina nu are...veniti tot asa prin franta sau germania.Pentru ca ati stat ilegal in USA nici o vorba nu trebuie sa le spuneti celor de la UK Border oricum ei o sa va intrebe daca ati mai fost in uk si scopul vizitei
    Deci bafta multa
  • Mersi Clarisha.

Ok viza de turist nu, dar ce credeti voi despre EEA Family Permit (sau asta e viza despre care se vorbeste ?) ? Care ar cam fii ceea ce caut eu , nu ? http://www.ukvisas.gov.uk/en/howtoapply/infs/inf18eeaswissnationals#Q12
  • EEA Family Permit da e posibil dar asta inseamna sa vii tu inainte in UK sa iti faci toate actele sau o munca stabila cu alte cuvinte sa fii cat de cat aranjat aici si apoi trimit actele tale sotiei si ea aplica de viza.Luand in consideratie ca actele in UK se fac greu acuma si dureaza destul de mult asta inseamna ca cam 6 luni cel putin tb sa stati despartiti
  • Sigur ii asa ?
    "...
    How can my family come to live with me in the UK?
    Non - EEA family members should get an EEA family permit before they travel to the UK if they are visa nationals, or if they are coming to live with you permanently or on a long-term basis. If they try to enter the UK for this purpose without an EEA family permit, we may refuse them.
    ...
    What is an EEA family permit?
    An EEA family permit is a form of entry clearance that we give free of charge so that members of your family who are not EEA nationals can travel with you or join you in the UK.
    ...
    "
    Sursa...
  • Eu Am EEA family permit!!! L-am optinut timp de 2 ani, cu doua refuzuri de la ambasada shi applealul!!! Dar inca vre-o 7 luni pana sotul shi-a facut actele!!! Undeva 2 ani jumatate, deci pot sa va zic, acuma e mult mai greu shi mai dureaza pana ishi face actele sotul sau sotia, calculati cat va fi!
  • Nick , eu cunosc legile bine . Eu as sugera sa vii tu sa iti faci actele si dupa sa o aduci si pe ea . Sa veniti amindoi este mult mai costisitor si nu stii ce gasesti . Vino tu , fati actele , aranjeazate si dupa o iei si pe ea . La EEA family permit , ok , aplici , dar ei vor sa vada o stabilitate din partea ta , posibilitatea ta de a intretine si sotia in cazu in care vine , posibilitatea ta nu numai de a o intretine , dar a le demonstra lor ca ai suficienta stabilitate cit sa nu apelezi la benefituri . Legile au inceput sa fie mai aspre in ultima perioada , si este mai greu sa iti faci acte . Sunt destul de multi pe acest forum care ar putea sa confirme cele spuse de mine
  • Cine poate sa ma ajute va rog.Mama mea este din MD si are documente pentru lucru in Italia,dar i-a venit o propunere sa plece la munca in Anglia,la Londra.Aceasta propunere i-a facut-o un italian,si am vrea sa stim de ce este nevoie ca sa ajunga acolo,sau poate mai usor va fi din Italia sa incerce?Multumesk.
  • Este nevoie de viza . Italianul cela sa ii faca o oferta de munca , in baza careia ea aplica la un work permit , dar ma gindesc ca viza si permis de munca nu prea o sa ii dea datorita virstei .
  • Are 46 ani,posibil sa nu se primeaska?
  • da , pentru ca vor invoca faptul ca sunt mii de tineri aici , fara de munca . Angajatorul trebuie sa demonstreze capacitatile si capabilitatile doamnei pentru acel job si faptul ca el a cautat om pentru acel job , nu a gasit si a fost nevoie de doamna . Din ce stiu eu , permisele de munca e primesc numai cei din IT si medicii
    Ea mai poate sa isi faca rost de viza , sa vina singura , si sa incerce sa aplice pentru self employed .
  • Unde sa-si faca rost de viza,la ambasada din Chisinau?
  • Merci mult de inform.
  • Pai io nu prea as vrea sa stam despartiti in nici un caz... Asa mai bine stau in tara cu ea pana primeste viza si apoi mergem amandoi...
    Viza nu ar trebui sa dureze mai mult de 6 saptamani din cate am citit, nu ?

Sau pur si simplu incercam sa mergem cu cartea ei de rezidenta temporara romana si cu pasaportul meu romanesc... Si apoi oi aplica pt self empoyed pt mine si ceva BR5 si pentru ea , dupa ce intram in UK... Asa nu se poate ?

Ce credeti cum ii mai bine?
    Mersi mult pt sfaturi.
  • salutare tuturor...cine poate sa-mi raspunda voi fi recunoscatoare.sunt in uk cu sotul ,sotul e roman cu resedinta in uk,dorim sa o invitam pe mama mea,care e moldoveanca,in vizita dupa nasterea bebelusului.cite sanse sunt la moment de ai deschide viza,ca am inteles ca s-au schimbat treburile..merci
  • rodelina , despre aceasta tema sa mai discutat . Poti vedea in arhiva forumului despre viza de mama , aici
    http://www.moldova-uk.com/forum/comments.php?DiscussionID=1372
  • adrian t ,daca mama ta are permis de lucru in italia atunci are si permis de sedere,in cazul asta poate sa aplice pt viza din italia,si are sanse mult mai mari sa obtina,daca ea isi doreste sa vina atunci sa incerce ,nu tre sa mearga in nici un caz la ambasada in chisinau,pt ca nu are rost (ii pune refuz 99 procente).
  • Posted By: nick
    [p]Pai io nu prea as vrea sa stam despartiti in nici un caz… Asa mai bine stau in tara cu ea pana primeste viza si apoi mergem amandoi…
    Viza nu ar trebui sa dureze mai mult de 6 saptamani din cate am citit, nu?[/p][p]Sau pur si simplu incercam sa mergem cu cartea ei de rezidenta temporara romana si cu pasaportul meu romanesc… Si apoi oi aplica pt self empoyed pt mine si ceva BR5 si pentru ea , dupa ce intram in UK… Asa nu se poate?[/p][p]Ce credeti cum ii mai bine?
    Mersi mult pt sfaturi.[/p]

Sa incercati cu carte de rezidenta pt ca cu viza sansele sunt mici
  • Posted By: nick
    [p]Pai io nu prea as vrea sa stam despartiti in nici un caz… Asa mai bine stau in tara cu ea pana primeste viza si apoi mergem amandoi…
    Viza nu ar trebui sa dureze mai mult de 6 saptamani din cate am citit, nu?[/p][p]Sau pur si simplu incercam sa mergem cu cartea ei de rezidenta temporara romana si cu pasaportul meu romanesc… Si apoi oi aplica pt self empoyed pt mine si ceva BR5 si pentru ea , dupa ce intram in UK… Asa nu se poate?[/p][p]Ce credeti cum ii mai bine?
    Mersi mult pt sfaturi.[/p]

nick, pentru ca sa aplice sotia la viza , trebuie sa aratati ca tu ai de lucru aici, ca aveti contract de chirie pe casa, si dovezi ca sunteti asigurati din punct de vedere financiar, trebuie sa te lege ceva de Uk, ca sa poata sa aplice ea la viza .Puteti aplica si asa, dar sansele sunt minime, ca sa nu fiu dura sa spun zero. Poate deja e mai simplu sa incercati cu cartea de rezidenta Ro
  • Avem ceva de pierdut totusi daca aplicam pt viza, din moment ce nu ne grabim foarte tare si mai putem astepta o vreme... Adica daca aplicam pt viza si primeste refuz sa zic, si apoi incercam sa intram cu carte de rezidenta RO. O sa fie mai greu/imposibil de intrat cu carte de rez RO daca ar aveau un refuz la viza ?
    Mersi mult tuturor.
  • eu nu inteleg de va complicati singuri viata.aproape toti cei care sunt pe site si au incercat la ambasada au refuz ,si voi tot calea asta vreti sa incercati.vedeti ca toti care vin acum vin cu carte de rezidenta ro?
  • nick:,,Sau pur si simplu incercam sa mergem cu cartea ei de rezidenta temporara romana si cu pasaportul meu romanesc… Si apoi oi aplica pt self empoyed pt mine si ceva BR5 si pentru ea , dupa ce intram in UK… Asa nu se poate?,, asha se poate. si asta este cea mai buna solutie,si sunt cele mai mari shanse, de a ajunge aici.bafta:wink:
  • nick salut, exact la fel facem si noi, eu voi pleca cu carte de rezident si sotul cu pasaport ro. Diferenta e ca sotul meu e deja acolo si are o munca insa fara acte in regula. Vine in curind dupa mine si nu sint sigur ca reuseste pina at-ci sa obtina ceva acte, si tot i-mi fac griji sa reusim. Asa ca sintem in aceeasi situatie aproximativ, si reiesind din sfaturile de pe forum am ales aceasta cale .

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page