plecarea la MD cu copilul nascut in UK
  • fratilor, da-ti o mina de ajutor! Am nascut in UK, am viza pentru cinci ani aici, si vreau vara sa plec acasa sa vedem buneii, cum as putea sa plec acasa dar ca sa ma pot intoarce inapoi? Cine a mai avut asa situatie, ce ati facut....? va rog mult....am sunat la ambasada MD si mi-au facut un cap patrat si tot nu am mai inteles ce tre sa fac....
  • pai si daca ai viza de 5 ani , adica rezidenta , tie frica sa pleci sau ce ? ca nu inteleg ce vrei tu .
  • de mine nu mii frica,dar de copil...cu ce acte va pleka el, ca sa pot sa ma intorc cu el inapoi?
  • el doar are numai certificat de nastere englezesc si atit
  • pai da , si nu trebuie sa il treci in pasaportul tau ? eu asa stiu , mai sunt pe aici cei cu copii mici , ei iti vor putea spune cum au plecat ei
  • din cie am auzit anglia nu da voie ca copii sa fie trecuti in pasaport...
  • pentru cetatenii englezi nu se permite scrierea copiilor in pasaportul parintilor....trebuie facut pasaport pentru fiecare copil, chiar daca are o zi...eu am facut copilului meu pasaport la 2 saptamini ca sa pot calatori
    alta e daca copilul e cetatean moldovean......poti sa treci copilul in pasaportul tau...intreaba-i la ambasada daca ei pot face asa ceva sau doar acasa. daca vrei sa inregistrezi copilul acasa neaparat sa mergi cu certificatul de nastere a copilului la ambasada RM in Londra sa-ti puna sigila, adica certifica ca actul dat este original si adevarat..... si cu certificatul asta mergi la un notar in MD sa-ti certifice o copie cu care mergi la oficiul starii civile si cu buletinul tau si ei iti vor elibera certificat de nastere moldovenesc pentru copil si cu certificatul asta mergi la oficiul de evidenta si-ti pune datele copilului in pasaportul tau si deci va putea veni cu tine inapoi......si tot pe astea de la ambasada intreaba-i daca poate sa-ti elibereze titlu de calatorie pentru copil ca sa poata calatori cu tine in moldova
  • bine,merci mult:-)
  • Nu se mai lipesc copii in pashaport, in MD trebuie sa-i faci pashaport aparte, apoi sa suni la ambasada sa intrebi!

Din cate shtiu treb sa aiba viza shi copilul ca sa poata calatori cu tine!
  • daca tu ai viza pe cinci ani atuunci sotul tre sa aiba cetatenie romaneasca.
    daca are cetatenie rom trimiti certificatul copilului pt apostilat ,apoi ii faci traducerea (aia de la ambasada ro au de obicei traducatori cu care lucreaza si pot sati recomande unul,
    apoi cet ro merge la ambasada si face actele copilului(certificat de nastere si pasaport) totul dureaza pina la 2 luni.
  • baseac spune-mi te rog, toata procedura asta se face aici la ambasada Ro din Uk? Merci anticipat
  • dar din Md in Uk copilul chiar daca este in pasaport la parinte nu poate intra , trebuie sa aiba pasaportul lui si intra cu viza. In Md din cite am inteles e posibil sa mearga cu pasaport alb, eliberat de aici de la ambasada Md, concretizati la ambasada, dar inapoi deja ori cu viza ori cu pasaport Ro.
  • eu am facut pasaport copilului anul trecut in aprilie,nu stiu acum daca a ramas exact asa ca au introdus pasapoartele biometrice.totul se face la ambasada romaniei.
    dar cel mai bine sunati intii la ambasada si intrebati exact, certificatul de nastere nu se apostileaza la ambasada,undeva in milton kayes am trimis prin posta eu si a durat cam vrio 10 zile parca,sau poti merge pin acolo si til da in aceeasi zi.
  • eu iam facu kopilului pasaport individual
  • merci mult!
  • cu placere

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page