Cazare, apartamente in chirie, loc de trai
  • Am cautat ceva similar pe site insa n-am gasit asa k m-am gindit sa fac o tema despre lcul de trai in UK. Spuneti-mi va rog cit platiti lunar pentru apartament/gazda/chirie? E greu sa gasesti? Care sunt conditiile( plata in avans, etc.)? Multumesc anticipat.
  • PLATA ESTE : daca chiria este 300 de lire , se plateste 300 de lire + o luna in avans + o luna garantie = 900 de lire
  • dar facturile pe apa, electricitate, etc. cine le plateste? stapanul sau chiriasul?
  • Apa, electricitatea, gazul, council tax, licenta pentru televiziune, telefonul ....... de obicei nu intra in plata pu chirie.
  • depinde de la caz la caz , eu am gasit si cu biluri incluse , binenteles fara telefon si tv cablu , dar acuma depinde ce anume vrei , share house sau chirie
  • si care e diferenta intre share house si chirie?
  • chiria pentru un apartament 1 bedroom (2 camere) - minim 650-1400 lire pe luna fara bill-uri si council tax (in dependenta de zona si apartament)
    chiria unei camere intr-un apartament cu alte persoane (shared) - 300-700 (dependena de zona si apartament)

dar londra nu are limite, cert e ca e greu de gasit ceva bun mai putin de 700-800 lire/luna (non-shared) intr-o zona cat de cat ok.
  • pentru shared sau chirii intra pe gumtree.com sau spareroom.co.uk
  • A inchiriat cineva casa direct de la proprietar, fara intermediul agentiilor? Exista vreun risc daca iau de la proprietar?
  • da Maliika , exista risc si am si aici prieteni care prefera toti sa ia de la agentie , deoarece , daca se strica ceva , suni la agentie si iti repara totul pripietarul sau vine cineva si iti repara , dar de la propietar e riscul miine sa te dea afara , sa iti faci singur ce ti se strica , etc.
  • Salut ! A-ti putea recomanda vre-o agentie buna?
  • Am inteles. Ma refeream de fapt de deposit.... mi-e frica sa dau depositul si sa nu ma trezesc dupa asta afara. Ma trec fiorii cand vad numele astea arabe, induse etc.
    Vali, ce taxe percep agentiile si la cat se ridica?
  • de obicei agentia isi percepe comisionul de inchiriere de la landlord, dar sa fiti pregatiti sa achitati taxa de intocmire a contractului de inchiriere care poate fi intre £35 si £135 ( one off fee), reference fee ( £25-£50 ). Neaparat sa faceti check in report care trebuie sa fie achitat de landlord si cand plecati de acolo voi achitati pentru check out report.
  • Posted By: Maliika
    [p]A inchiriat cineva casa direct de la proprietar, fara intermediul agentiilor? Exista vreun risc daca iau de la proprietar?[/p]

nu am apelat la agentie niciodata - nu zic ca e mai bine sau rau , insa doar iti zic - ca se poate si privat .

Si nu e practic nici un risc sa fii data afara de stapin - este in interesul lor .
    Unless ii vei distruge ceva in flat/house , sau locuiti mai multe personae decit vati inteles - astfel binentels ca va trebui sa te alunge

Cit priveste depositul de regula cei privati cer cca 4 saptamni avans - pe care binenteles ca nu tii ramburseaza - insa ve locui inca 4 saptamini +
    Asta e ca un garant pentru ei - sa aiba timp sa-si gaseasca alti gazdasi
  • stiu, smilegr8, ca se poate si privat. si de la bun inceput am zis ca o sa ocolim agentiile pentru ca te storc de o gramada de bani, dar din toate ofertele care le-am gasit - sun si nu raspunde nimeni la tel.... :wink: ma pune un pic pe ganduri treaba asta.
  • daca nu raspund ... nustiu... insa daca tiau raspuns atunci tre sa faci o intilnire asap - ca poate suna altul peste un minut

Eu lucrez la un indus ce are doua hotele (guest house) si 4 case in Londra de West - si el da casele direct fara agentii - si o da la primul care vine
  • noi avem casa inchiriata direct de la stapin,avem depozit pe 3 luni si avem si contract,contractul l-a facut stapina,in contract scrie numai cit costa casa,pe ce data trebuie sa achitam si ce lucruri sint in casa,in fiecare an contractul se reinoieste.sintem foarte multumiti,avem o casa mare si cu pretul unei mici.
  • simlegr8, si eu am lucrat la un indus cu 2 hotele :grin::grin::grin:
  • pff, avem o luna la dispozitie sa gasim o oferta buna si ieftina... speram totusi sa gasim ceva fara agentii. anyway, daca auziti ceva - strigati. :grin:
    ma intereseaza ceva cu 2 camere + living si aproape de metrou. multumesc!:smile:
  • adica te intereseaza un 2 double bedrooom flat, adica undeva intre 850 - 1000 £ plus bills
  • de preferat pana in 900 cu tot cu biluri :)
  • noi vom avea din februarie 2 double bedroom in casa :), as vrea si eu flat la asa pret:wink:
  • la asa pret maliika , daca gasesti macar un apartament cu o camera sa fii fericita , nu stiu ce stii despre preturi , dar la 900 cu tot cu biluri .........numai poate in zona de negri
  • sau poti incerca la vre-un housing association........la ei renta e deobicei mai mica decat in sectorul privat.....
  • ok, cand gasesc - va zic unde, de care si cat :) da de preturi... stiu ceea ce vad - 800-850£ 2 bedroom flat.
  • plus bills , nu ? adica 1000- 1100 cu biluri

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page