Cu cine vom vota?
  • Va propun sa facem un minivot si sa vedem care-s preferintele noastre.

Eu personal stiu cu cine nu voi vota ... inca nu am hotarit cui o sa-i apartina votul meu, doar sunt 100% sigur ca voi veni la vot.
  • Blin in loc de PLDM am votat cu PL, shit :undecided: ..bine ca nu am votat cu PCRM :devil:
  • Mask, sa inteleg ca votul este anonim?
  • Posted By: inxs
    Mask, sa inteleg ca votul este anonim?

inxs, da, e anonim.
    Versiunea curenta nu permite sa facem polluri deschise.
  • baaai, nish nu mam asteptat ca sunt asa de multe partide. Cu un numar asa de mare de candidati si partide, nu cred ca exista o sansa reala de ai scoate pe comunisti de la putere... :frown:
  • cerip, conteaza lumea sa nu-si iroseasca votul in zadar alegand partide care nu au nici o sansa sa ajunga in parlament.
  • Posted By: Mask
    [quote]
    Posted By: inxs
    [p]Mask, sa inteleg ca votul este anonim?[/p]
    [p]inxs, da, e anonim.
    Versiunea curenta nu permite sa facem polluri deschise.[/p][/quote]

mask
    anonim in sensul ca nu ne vei piri la organe :)

tu ce ai inteles?
  • Posted By: gman
    [p]mask
    anonim in sensul ca nu ne vei piri la organe :)[/p][p]tu ce ai inteles?[/p]

Eu am inteles ca intrebarea era daca se poate de aratat cine si pentru cine a votat.
    Oricum, nu se pastreaza informatia despre asta in BD. Este un tabel care tine lista celor care deja au votat, ca sa nu permita sa votezi de 2 ori.

PS: In ce privesc organele - controlul lor nu se raspindeste asupra forumului sau asupra celor care l-au creat, asa ca stai linistit.
  • :smile:care organe? :grin:
    am avut in vedere exact ceea ce a explicat Mask.
    :smile:care organe?:grin:
    am avut in vedere exact ceea ce a explicat Mask.

asa si am inteles, dar am facut si eu haz de necaz :grin:
  • cum nu am fi votat. tot PCRM va castiga. astia nus comunistii ceia din Uniunea Sovietica, dar niste hotzi. Vor plati alte partide sa le dea lor voturile si le vor da fotolii in ministere si gata.

astai tactica lor.
  • vitaliokMD

Pesimismul la o parte! nici nu stii cum Dzeu se va intoarce cu fatsa si la noi.

PLDM-istii au mari sanse cu toate actiunile petrecute de ei prin Moldova.
    PL-istii si AMN-istii sint mai pasivi, dar sa speram ...
  • Posted By: cerip
    nish nu mam asteptat ca sunt asa de multe partide

Nici eu :)

In afara de asta, ma pierd in toate abrevierile celea :)
  • Posted By: vitaliokMD
    [p]cum nu am fi votat. tot PCRM va castiga. astia nus comunistii ceia din Uniunea Sovietica, dar niste hotzi. Vor plati alte partide sa le dea lor voturile si le vor da fotolii in ministere si gata.[/p][p]astai tactica lor.[/p]

Eu vreau sa cred(sper) ca vor cistiga partidele care mai au simtul demnitatii si nu a banului in buzunar. O sa vin sa votez pentru a sustine schimbarea.
  • Partidul Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM) - 0 Voturi

So Help us GOD :devil:
  • Nu ma va mira faptul daca vor cistiga din nou pcrm - am sunat la bunei cu scopul sa le dau o unde de adevar , si un imbold pentru cine sa voteze , insa cind el parca asteapta acelasi lucru - A inceput sa-si laude ''tovarasii'' si zice -IKA VEZI SI IN SECOLUL 21 SE TIN PE PICIOARE

Am vazut ca nu am ce sa mai discut pe aceasta tema si am trecut la agricultura :devil:

Credca corect a spus Feodor Ghelici '' POD ZAMOK '' numai astfel nu vor vota comunistii
  • La vot voi merge insa inca nu sunt sigur pe cine sa votez PL sau PLDM .
    As vota PL doar pentru Dorin sal sustin - stiu ca daca va continua asa va face ordine , si nici nu vad alta persoana mai cinstita si educata ca el - vorbind limbi straine si cu idei europene ..... totusi are prea multi mucosi tineri n gasca , insa nici asta nu e o problema acuta - ca la sigur tinerii de azi au sanse mai multe decit analfabetii astea din actualul parlament comunist
    As vota PLDM deoarece sunt o mina de oameni experimentati - insa Filat are si foarte multe interese personale - si vad in el un mic afirist
    AMN nu vad nisi un rost sal votam - daca cistiga AMN exista doar o shimbare Din mafia lui VORONIN in mafia lui URECHEAN . a cumparat toti afiristii si bisnesmanii din republica - personal cunosc doua persoane care nu am nici o simpatie fata de ei - niste banditi doar atit , ma indoiesc ca vor auzi problemele cetatenilor asa fel de oameni - Mai mult daca si cineva se va vinde dupa alegeri din aceste 3 partide PL , PLDM , AMN - atunci sa fim siguri ca e AMN pe primul loc ...

De celelalte partide nici nu vreau sa dicut
  • ar fi bine sa votam toti pentru cei care au obtinut majoritatea in raportul statistic de mai sus al lui Mask, daca se impart voturile ,si mai putine sanse sa cistige altii decit PCRM
  • Ieri am primit o emisiune in Direct pe TVRi despre alegerile de la noi si acolo un analist politic a zis, ca conteaza mult cita lume va iesi la Vot, cu cit mai multa lume voteaza cu atit mai multe sanse sa intre partidele din opozitie in parlament PL, PLDM si AMD....asa ca depuneti va rog un efort si votati!
  • Posted By: smilegr8
    [p]...daca si cineva se va vinde dupa alegeri din aceste 3 partide PL , PLDM , AMN - atunci sa fim siguri ca e AMN pe primul loc …[/p]

eu nu as pune mana in foc. urecheanu si cu voronin sunt dusmani vechi. si apropo, 4 ani in urma filat a fost acela care l-a votat pe voronin presedinte, alaturi de colegii sai de atunci din PD si impreuna cu deputatii PSD si PPCD. AMN-ul a fost singura formatiune care a votat impotriva lui voronin in 2005.

p.s. eu inca nu am decis 100% cu cine voi vota.
    [quote]
    Posted By: smilegr8
    [p]…daca si cineva se va vinde dupa alegeri din aceste 3 partide PL , PLDM , AMN - atunci sa fim siguri ca e AMN pe primul loc …[/p]
    [p]eu nu as pune mana in foc. urecheanu si cu voronin sunt dusmani vechi. si apropo, 4 ani in urma filat a fost acela care l-a votat pe voronin presedinte, alaturi de colegii sai de atunci din PD si impreuna cu deputatii PSD si PPCD. AMN-ul a fost singura formatiune care a votat impotriva lui voronin in 2005.[/p][p]p.s. eu inca nu am decis 100% cu cine voi vota.[/p][/quote]

Nu sunt sigur insa voi rascoli arhiva de la protv - ce tin minte ca Ghimpu si Urecheanu erau invitati la Lorena Bogza - si au abordat aceeasi tema , atunci Urechean a ca ii pare rau ca a dat voturile lui PCRM , la care Ghimpu ia zis ''Voua la toti va pare rau insa toti ati dat ''

Cam asa ceva daca nu gresesc
  • gresesti.

eu nu am privit emisiunea de care zici, da' cred ca Ghimpu a generalizat "un pic" :)
    AMN-ul nu a participat la alegerea lui voronin pe 4 aprilie 2005. in schimb deputatii PD, printre care pe atunci era si Filat, si care au intrat in parlament formand bloc cu urecheanu, au votat pentru voronin.

http://www.alegeri2005.md/electoralcourier/20050404/
    http://www.alegeri2005.md/comments/20050407/
    [p]gresesti.[/p][p]eu nu am privit emisiunea de care zici, da‘ cred ca Ghimpu a generalizat „un pic“ :)
    AMN-ul nu a participat la alegerea lui voronin pe 4 aprilie 2005. in schimb deputatii PD, printre care pe atunci era si Filat, si care au intrat in parlament formand bloc cu urecheanu, au votat pentru voronin.[/p][p]http://www.alegeri2005.md/electoralcourier/20050404/
    http://www.alegeri2005.md/comments/20050407/[/p]

Da corect , da poate fi si Filat - exact asa a procedat Rosca scotindune pe strazi in 2002 - atunci credeam ca e cel mai mare patriot , multi acum il au pe Filat de patriot ... indiferent cine va trada - insa daca va trada doar unul dintre aceste 3 partide - Comunistii vor face radacini din nou -poate si mai adinci ...

Fragment din ce ai dat mai sus

''În discursul său Vladimir Voronin a recunoscut că în ultimii patru ani de guvernare a comis un şir de greşeli şi că pentru mandatul următor îşi propune să asigure: integrarea europeană a RM, îmbunătăţirea situaţiei social-economice, democratizarea societăţii şi soluţionarea conflictului transnistrean''

In aceasta campanie electorala fix asa spune - mai nu a schimbat promisiunele de loc :devil:
  • mda, sper ca partidele de opozitie vor reusi sa acumuleze impreuna suficiente mandate pentru a putea vota seful statului fara a avea nevoie de voturi suplimentare. doar in asa caz cred ca nimeni nu va indrazni sa se combine cu comunistii.
    speram.
  • ar fi super daca in MD dupa alegeri partidele de stanga ar fuziona si ar forma un singur partid de stanga, partidele de dreapta sa fuzioneze si sa formeze un singur partid de dreapta.

Deci sa ramana un partid de stanga si unul de dreapta.

Ar fi mai rezonabil si mai mult folos sa fie 2 partide mari, nu zece micute si hamaiala ca la caini(hau hau)
  • Posted By: vitaliokMD
    [p]ar fi super daca in MD dupa alegeri partidele de stanga ar fuziona si ar forma un singur partid de stanga, partidele de dreapta sa fuzioneze si sa formeze un singur partid de dreapta.[/p][p]Deci sa ramana un partid de stanga si unul de dreapta.[/p][p]Ar fi mai rezonabil si mai mult folos sa fie 2 partide mari, nu zece micute si hamaiala ca la caini(hau hau)[/p]

Asa ceva nu se v-a intimpla niciodata in Moldova, prea multe interese personale au liderii de partide. Cine nu are partid - isi face unul, ca sa poata promova interesele proprii.

In Moldova, teoretic vorbind, ar trebui un dictator, care sa-i nimiceasca pe toti care incalca legea, sa faca dreptate si apoi sa dea voie la democratie sa conduca cu tara. Democratia a - la - Moldova, in varianta existenta, este o gluma si un non sens.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page